ON-HK.9020.20.63.2024
Gminny Zakład Komunalny Sp. z o.o.
64-720 Lubasz ul. Stajkowska 23
OCENA JAKOŚCI WODY PRZEZNACZONEJ
DO SPOŻYCIA PRZEZ LUDZI
Dotyczy: wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dostarczanej z wodociągu publicznego
w Stajkowie, pobranej do badań przeprowadzonych w ramach planu pracy w zakresie poboru próbek wody na dany rok przez organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej, wykonanych przez Oddział Laboratoryjny Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile, Laboratorium Badania Wody 64-920 Piła, ul. Wojska Polskiego 43 w ramach kontroli urzędowej.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Czarnkowie, w oparciu o otrzymane sprawozdania z badań wody, pobranej w dniu 10.06.2024 r., przez próbkobiorców Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Czarnkowie, z wodociągu publicznego w Stajkowie, w punktach:
1. sieć Stajkowo 16, przedszkole gminne „Jaś i Małgosia” - sprawozdanie z badań nr 726/W/24 z dnia 13.06.2024 (zał. 1)
2. sieć Stajkowo, oczyszczalnia ścieków - sprawozdanie z badań nr 724/W/24 z dnia 13.06.2024 r. (zał. 2)
stwierdza, że woda dostarczana do sieci z wodociągu publicznego w Stajkowie, w badanym zakresie fizykochemicznym i mikrobiologicznym, obejmującym monitoring parametrów grupy A, spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294), przy czym barwa wody w kranie u konsumenta, tj. sieć Stajkowo- oczyszczalnia i sieć Stajkowo – przedszkole, wynosi 20 mg Pt/l i przekracza wartość pożądaną 15 mg Pt/l.
Barwa wody wynika najczęściej z obecności barwnych substancji organicznych, związanych z frakcją humusową gleby i jest jej cechą naturalną wynikającą z położenia warstwy wodonośnej, np. wody z terenów leśnych, przepływające przez torfowiska, pokłady węgla brunatnego, są bogate w substancje organiczne, przeważnie związki humusowe. Wody naturalne mają barwę żółtozieloną o różnych odcieniach i intensywności. Barwa wody, o ile wynika z przyczyn naturalnych, nie ma znaczenia higienicznego i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia konsumentów, a jedynym ograniczeniem może być akceptowalność przez konsumentów, stąd określenie wartości pożądanej, ale nie parametrycznej, czyli wymaganej. Wartość pożądaną, określono na podstawie wizualnej, kiedy barwa poniżej 15 jednostek, jest niedostrzegalna w przezroczystej szklance. Dla barwy nie określono wartości zalecanej opartej o kryterium zdrowotne.
Jak wynika z badań prowadzonych w ramach monitoringu urzędowego oraz kontroli wewnętrznej przedsiębiorstwa, woda pochodząca z ujęcia w Stajkowie charakteryzuje się wyższym niż 15 mg Pt/l zabarwieniem i w związku z powyższym, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Czarnkowie stwierdza jej przydatność do spożycia i na potrzeby gospodarcze.
Ocena jakości wody została wydana na podstawie § 21 ust.1 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. 2017 r.,poz. 2294)